Menu
  1. ANASAYFA
  2. KURUMSAL
  3. BAĞLI BİRİMLER
  4. MEVZUAT
  5. BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER
  6. GALERİ
  7. Filateli Servisi
  8. İLETİŞİM

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI

 

Resmiye Eroğlu CANALTAY

1961 Yılında Gazimağusa’da doğdu. İlk okulu Ankara’da okudu. Namık Kemal Lisesi mezunu olup işletme alanında üniversite eğitim gördü. Halen DAÜ iletişim Fakültesi’nde iletişim alanında master yapmaktadır.

Küçük yaşlardan itibaren UBP’nin içinde aktif bir şekilde bulundu. 4 dönem UBP Gazimağusa Kadın Kolları Başkanlığı yaptı. 2 dönem ise Parti Meclisi üyeliğine seçildi. Uzun yıllar iş kadını olarak turizm alanında faaliyet gösterdi. Bir dönem Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanlığı yaptı.

Başta Anavatan Türkiye olmak üzere İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Azarbeycan gibi ülkelerde turizm fuarları ve çeşitli seminerlere katıldı. Gazimağusa’nın bir marka kent olması için uğraş vermekte olup, “Antik Mağusa Vakfı’nın” üyesi ve kurucu Başkanıdır. Kıbrıs Türk Halkı’nın değerlerinin anlatılması amacını güden ve haftalık olarak yayınlanan “Bizden Hikayeler” adlı Televizyon programının hazırlayıcısı ve sunucusudur. “Mağusa Plus ve North Cyprus UK” gazetelerinde aylık köşe yazıları yayınlanmaktadır. KPKD Otello çok sesli korosunda korist olup tek yıldızlı dalgıçtır.

7 Ocak 2018 tarihinde yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde UBP Gazi Mağusa Milletvekili olarak seçilmiştir. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi üyesi ve Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi üyesidir.

20 Şubat 2021 tarihinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Evli ve 2 çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.