Menu
  1. ANASAYFA
  2. KURUMSAL
  3. BAĞLI BİRİMLER
  4. MEVZUAT
  5. BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER
  6. GALERİ
  7. Filateli Servisi
  8. İLETİŞİM

ACELE POSTA SERVİSİ

1. Genel Bilgiler

APS: Gönderilerin alıcılarına çabuk ulaşması için kurulmuş güvenli, ekonomik, ayrı ve özel bir servistir. APG yurt içinde postaya verildikleri günün ertesi günü veya uçak olmayan uzak yerlerde en geç ikinci günü +1 gün alıcılarına ulaştırılır.

Hızla yaygınlaşan APS hizmeti alıcı ve göndericilere bazı kolaylıklar sağlamaktadır. 

Bunlar: 
     a) APG göndericisi APS hizmeti bulunmayan herhangi bir yeri gönderici adresi olarak verebilir. 
    
   b) APS'ye açık şehirlerde, APG kabul edilmeyecek yerlere göndericinin adres etiketi üzerinde alıcı adresiyle birlikte şehir içi telefon numarasını yazarak imzaladığı ve alıcının merkeze çağırılmak suretiyle teslimini istediği APS'ler kabul edilir.

    c) Ordu mensuplarının kıt'a adreslerine APG kabul edilmez. Ancak askeri adresli olmakla birlikte resmi daire niteliği taşıyan ve şehir dağıtım sahası içinde bulunan (Örneğin: Genel Kurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları) yerler ile sivil cezaevlerine APG kabul edilir.

2. Tanımlar 


    a) APS (Acele Posta Servisi) : Her işyeri için ayrı ayrı saptanan saatte postaya verilmek şartıyla: ilan edilen gün ve saatte teslim edilmesi gereken, özel ücrete tabi gönderiler için posta servisidir.

   b) APG (Acele Posta Gönderisi) : APS'den yararlanmak üzere kabul edilmiş olup, ek ücret alınmaksızın kayıtlı, özel ulak ve uçak hizmetinden yararlanılan posta gönderisidir.

APG'ler, mektup postası gönderisi ve koli olarak gönderilebilen her türlü eşyayı kapsayabilirler. (Mektuplar, posta kartları, basılmış kağıtlar, dosyalar, belgeler, ticaret eşyası v.b.)